Tak toto som ešte nevidela...

Autor: Magdaléna Matejková | 2.8.2013 o 19:00 | (upravené 2.8.2013 o 20:04) Karma článku: 15,29 | Prečítané:  7205x

Raz, ako malé dievča, mala som asi desať rokov, odhodila som papier z nanuku na chodník pred obchodným domom.  Prísna pani, ktorá prechádzala okolo, ma upozornila, že sa to nerobí. Ďalej dodala, aby som papier zodvihla a odniesla ho do odpadkového koša, ktorý stál obďaleč. V tom momente som ju nenávidela, aj keď som si bola vedomá prečinu. Musím však priznať, že od toho dňa sa mi nestalo, žeby som len tak odhodila papier či niečo iné.  Akoby tá pani stále stála nado mnou. Nie, nebolo to preto, ale preto, že som si uvedomila, že sa to nerobí.

U nás je  prirodzené, že sa odpad nehádže kade-tade, je to naša kultúra, a keby sme aj niečo také urobili, sme si vedomí,  že sa to nemá.  Už aj to je pozitívum, ktoré nás vedie k ekologickému zmýšľaniu.

Avšak na africkom kontinente to tak nie je, aspoň nie na jeho väčšine. Nie preto, že ľudia sú špinaví hulváti, ale preto, že sa to nestihli naučiť.  Moderný svet sa im ponúkol skôr, ako sa  im mohol stať prirodzeným.  Veci  bežnej potreby  z prírodných materiálov sa švihnutím prútika nahradili lacným čínskym tovarom.  Afričania preskočili vývoj, dostali do rúk pomocníkov, s ktorými nevedia narábať. To, čo si myslia, že im pomáha,  ich naopak môže pomaly zabíjať.  Uvediem len jeden príklad, ktorý som videla na vlastné oči, a aj tak som tomu len ťažko vedela uveriť.

Radi objavujeme nové miesta a aj tu v Keni to berieme rad-radom, nie vždy sa vyberieme na odporúčané, už osvedčené miesto, kam chodia naši bieli súkmeňovci. Ostatnú sobotu sme za jeden deň stihli kopec, vodopády a historický hotel. Kopec bol v poriadku, dokonca sme sa rozhodli, že sa tam ešte vrátime, hotel už nebol to, čo by si zaslúžil...

Šokom boli vodopády. Pripravili nám hneď dve prekvapenia, jedno pozitívne,  druhé  negatívne. Také pekné miesto s obdivuhodným prírodným úkazom iba tak ľahko nenájdete.  Široká rieka v svojom zlome ponúka nádherné scenérie lahodiace oku a aj vášniví  fotografi si prídu na svoje.  Hneď ako sme zaparkovali auto, okrem vodnej hmly, ktorá stúpala od vodopádov, sme zbadali v povetrí  poletovať niečo biele, čo bolo iba  ťažko identifikovať.  Pomyslela som si, že pod vodopádmi sa niečo oslavuje a do výšky vypustili biele papierové konfety.

IMG_0198.JPG

Biele papierové konfety sa vznášali nad vodopádmi

IMG_0190.JPG

Tu sme už začali tušiť, že to nie sú konfety z oslavy

Až keď sme pristúpili bližšie k valiacej sa vode a usporiadali myšlienky v hlave, pretože to do hlavy išlo len veľmi ťažko, sme pochopili skutočnosť. Voda, ktorá s hukotom dopadala dole, sa penila intenzívnejšie, ako by sme očakávali a po okrajoch rieky, tečúcej ďalej v svojom koryte, zanechávala ostrovy peny.  Pena, ktorú nestvorila matka príroda, ale „kvalitný" prací prášok.

Pracie prášky na ručné pranie značky OMO a Ariel sú najlepšie, dobre sa penia",  povedala mi istého času naša pomocnica v domácnosti.

Používajú ich všetky gazdinky od prameňa rieky Athi až po vodopády a potom aj ďalej, tie by ich však už ani nemuseli použiť, vo vode je prášku dosť.

IMG_0179.JPG

Biela pena ako hustá šľahačka sa valí dole prúdom

IMG_0240.JPG

Pohľad zblízka

IMG_0185.JPG

Pena usadená po okrajoch rieky

IMG_0242.JPG

Vodopády sú skutočne nádherné

IMG_0188.JPG

Sila prírody

IMG_0257.JPG

Fotografia na pamiatku

IMG_0249.JPG

Bohužiaľ aj toto je súčasťou tohto inak pekného prírodného úkazu

Okolie vodopádov je navštevované miesto, avšak chodia sem len domáci, ktorým  zjavne nevadí, že rieka je ekologickou katastrofou. Tak, ako pri každej prírodnej či historickej zaujímavosti, v bezprostrednej blízkosti sa zrodili rôzne služby. Môžeme si kúpiť africké korálky, opasky, dať si chladený nápoj alebo opečenú kukuricu.  Moderný svet prenikol aj sem a ani bez smažených hranolčekov sa to nemôže zaobísť. Tie sú na naše veľké prekvapenie „home made". Mladý muž na jednoduchom nástroji nakrája hranolčeky a slečna ich v prepálenom oleji vysmaží.  Najväčšou atrakciou je fotenie sa pred vodopádmi a priamo na mieste vám fotku aj vytlačia.

IMG_0314.JPG

Pestrý výber

IMG_0351.JPG

"Kukurica bola ozaj chutná, ovocie sme neskúsili"

IMG_0290.JPG

Príprava hranolčekov

IMG_0157.JPG

Predtým mladý muž nekrájal zemiaky na tomto stroji

IMG_0280.JPG

A tu sa predávajú, za sklom, aby na ne nesadali muchy

IMG_0338.JPG

"Obchod mojej mamy"

IMG_0376.JPG

Práve sa tlačí fotka na pamiatku

Domáci turisti i obchodníci sú spokojní, im nič nechýba, len im je možno čudné, že zahraniční turisti na toto pekné miesto nie tak často zavítajú.  Alebo prídu len raz, ako my.

Z detstva si pamätám, že v našej dedine tiež chodili ženy prať bielizeň do potoka, rozdiel však bol v tom, že používali jednoduché mydlo, ktoré bolo možno aj celkom prírodné a určite nemalo zázračné bieliace účinky.

Neviem ako tomu odpomôcť, čo s tým urobiť, na koho sa obrátiť, tak píšem aspoň tento článok...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?