Magda v Magadi

Autor: Magdaléna Matejková | 12.2.2013 o 14:00 | (upravené 13.2.2013 o 20:38) Karma článku: 10,81 | Prečítané:  1106x

Magadi je mestečko asi stodesať kilometrov  na juh od Nairobi neďaleko kenských hraníc s Tanzániou. Významné je tým, že pri ňom leží jazero Magadi. Keby nebolo jazera, nebolo by ani mestečka,ale to som sa dozvedela až na mieste.

Po prekonaní predmestských častí Nairobi, kde už v sobotu zrána život frčal naplno, sme sa v priebehu polhodiny dostali do výšky 2000 metrov. Pred nami sa rozprestierala Veľká africká priekopová prepadlina, ktorá  raz rozdelí tento kontinent na dva. Údolie bolo plné zelene, väčšinou pokryté akáciami a zmesou kríkov. Úrodná pôda je darom sopečných erupcií spred milióna rokov. Žijú tu Masajovia, ktorí postupne  vymieňajú svoje tradičné hlinené obydlia  za modernejšie plechové búdy. Ich hlavnou obživou je pasenie dobytka. Cestu v nedobrom stave lemuje nekonečná zeleň, len kde tu sme zahliadli domorodých obyvateľov, a to hlavne kvôli ich pestrému oblečeniu. Štíhla postava na tenkých nohách, zahalená kusom červenej alebo oranžovej látky, opierajúca sa o tenkú palicu, to je typický Masaj.

Masajovia a za nimi časť Veľkej africkej priekopovej prepadliny

Masajovia a za nimi časť Veľkej africkej priekopovej prepadliny

Ich novodobé obydlia

Ich novodobé obydlia

Život v lone prírody

Život v lone prírody

Zrazu nám cestu zahatí stádo kráv. Zastavujeme a prihovárame sa mladému Masajovi, ktorému dobytok patrí. Pasie ho aj so svojimi piatimi synmi, ktorí prekvapivo vyzerajú byť v rovnakom veku. Vysvetlením je, že má päť žien a ďalšie deti, zrejme menšie, sú doma. Podľa početného stáda nám je jasné, že patrí medzi majetnejších, a preto si môže dovoliť viac žien. Okrem toho hovorí peknou angličtinou, čím sa tiež stáva medzi svojimi váženejším a žiaducejším ženíchom.

Masaj so svojimi synmi

Masaj so svojimi synmi

Už od malička pomáhajú

Už od malička pomáhajú

Starý otec a ujo

Starý otec a ujo

Odbočka vľavo nás nasmeruje k prehistorickému miestu Olorgasailie. Nánosy sopečného prachu tu pochovali kosti zvierat a nástroje predchodcu človeka spred jedného až jeden a pol milióna rokov. Tie  sa podarilo okolo roku 1940 odhaliť Angličanom, manželom  Leakey. Je tu veľmi horúco, pretože medzitým sme zišli do nadmorskej výšky sedemsto metrov. Vlečieme sa za sprievodcom, ktorého viac baví rozprávať o svojom živote ako o skamenelinách. Ja som už tiež unavená a dávam prednosť myšlienkam o jedle a pití. Najbližšie  miesto, kde je možné uspokojiť tieto potreby, je moje vysnívané mestečko Magadi. Keďže zo skúsenosti viem, že najlepšiu reštauráciu mi poradia domáci, tak sa pýtam nášho sprievodcu. Pohotovo odpovedá: „Flamengo hotel, je tam dobrá reštaurácia." To ma potešilo a už sa vidím na terase typického koloniálneho hotela s výhľadom na jazero.

Kosť slona dnes a väčšia spred milióna rokov

Kosť slona dnes a väčšia spred milióna rokov

Sprievodca. Za ním archeologické vykopávky.

Sprievodca. Za ním archeologické vykopávky.

V púštnej zemi vyrástol zaujímavý strom

V púštnej zemi vyrástol zaujímavý strom

Ďalších päťdesiat kilometrov s nadšením fotím Masajov popri ceste, aj keď občas sa za nami rozbehnú s kameňom v ruke.  Postupne sa nám v diaľke ukazuje jazero, schádzame ešte nižšie, a už vidím nápis Magadi na kamennom monumente. Vyzerá to sľubne, ale nakoniec zisťujeme, že mesto Magadi tu vyrástlo len vďaka fabrike na ťažbu uhličitanu sodného. V porovnaní s inými kenskými mestami je však čisté, upravené, ale bez života. Hotel Flamengo sme síce našli, avšak je to len biedna budova,  kde vysedávajú Masajovia a popíjajú miestne pivo. Najesť sme sa najedli, ale nad hygienou prípravy sme radšej nerozmýšľali. Čašník nám predtým priniesol lavór k stolu, načapoval tekuté mydlo priamo do rúk a z plastového krčaha oblial ruky. Spoločnosť pri jedle nám robili miestne vychudnuté mačky. Nie každý návštevník si tu objedná pečené kura, a tak mali dnes hody.

Masajská žena

Masajská žena

Vstupná brána do mesta Magadi

Vstupná brána do mesta Magadi

Prišiel si dobiť mobil do hotela

Prišiel si dobiť mobil do hotela Flamengo

Mačacie hody

Mačacie hody

Posilnení  opäť vyrážame pod spaľujúce slnko. Pôda je vysušená, rastlinstvo skôr púštne. V jazere a okolo jazera sa nachádza veľké množstvo uhličitanu sodného, ktorý zrejme moc nepraje životu. Slanú pôdu však  obľubuje pasúci sa dobytok, kde-tu vidíme ako líže horninu. Svoj raj tu našlo veľa druhov plameniakov. S hlavou zaborenou do vody vyhľadávajú  kôrovce. V tomto období sem prišli vychovať mladé, neskôr sa presunú za potravou inde.

Vo vysychajúcom jazere dobytok líže slanú zem

Vo vysychajúcom jazere dobytok líže slanú zem

Plameniaky

Plameniaky

Krajina v okolí Magadi

Krajina v okolí Magadi

Neúnavne hľadajú potravu

Neúnavne hľadajú potravu

Masaj, ktorý vás bude sprevádzať po okolí, ak si to želáte

 

Masaj, ktorý vás bude sprevádzať po okolí, ak si to    želáte

 

 

 

 

Jazero je na niektorých miestach úplne vysušené, a tak    ho ľahko križujeme našim tereňákom.  Na druhej strane vyvierajú horúce pramene, ktoré liečivo pôsobia na pokožku. Lenže vonku je 40°C a voda má 45°C. To ozaj nemáme chuť sa do nej ponoriť. Okrem nás tu stretávame ešte malú skupinku Poliakov, tí neodolali blahodarným  účinkom vody. Obďaleč na rozpálenej zemi pod horúcim slnkom rozložili  masajské ženy trh so suvenírmi. Chránené len farebnou šatkou nám ponúkajú, čo samé vyrobili. Ponuka nestojí zaveľa, je však  zarážajúce, čo sú ochotné za prípadný malý zisk podstúpiť.

 

 

 

 

 

Masajky pod spaľujúcim slnkom. Dúfajú, že aj tu sa objaví turista.

Masajky pod spaľujúcim slnkom. Dúfajú, že aj tu sa objaví turista.

Cesta späť ubieha rýchlo, len kedy-tedy musíme zastaviť kvôli dobytku, ktorý sa navečer vracia z paše. Ešte pár pohľadov na zabudnutú krajinu zaliatu zapadajúcim slnkom  a uháňame do Nairobi. Snáď sa sem vrátime počas nairobskej zimy, trošku sa vyhriať.

Kozy sa vracajú z paše. Malý pastier sa pred nami ukryl do krovia.

Kozy sa vracajú z paše. Malý pastier sa pred nami ukryl do krovia.

Nezvyčajné termitisko aj s ozdobou

Nezvyčajné termitisko aj s ozdobou

Somáriky tiež patria k masajskému životu

Somáriky tiež patria k masajskému životu

Poznámka: Magadi znamená v svahilčine sóda. Sóda alebo uhličitan sodný sa používa pri výrobe skla, papiera a čistiacich prostriedkov, ale aj do zubných pást.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?